Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZLLS1000TC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZLLS1000TC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ZLLS1000TC
| Part No | ZLLS1000TC |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1.16A SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 1.16A (DC) Surface Mount SOT-23-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 560mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20µA @ 30V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 28pF @ 30V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | ZLLS1000 |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.16A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 5ns |
Introduce
We can supply ZLLS1000TC , send us a request quote to request ZLLS1000TC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZLLS1000TC.The price and lead time for ZLLS1000TC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ZLLS1000TC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





