Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8121 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8121 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YQS8121
| Part No | YQS8121 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 35MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Strip |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 35mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.472" (12.00mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 80mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.236" (6.00mm) |
| Current - Max: | 400mA |
| Size / Dimension: | 0.256" Dia x 0.197" T (6.50mm x 5.00mm) |
| Series: | YP |
| Type: | Ceramic |
| Other Names: | 235-1253 235-1253-1 235-1253-1-ND |
| Voltage - Max: | 265V |
| Resistance - 25°C (Typ): | 120 Ohms |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 60°C |
Introduce
We can supply YQS8121 , send us a request quote to request YQS8121 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQS8121.The price and lead time for YQS8121 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YQS8121.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






