Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8103 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8103 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YQS8103
| Part No | YQS8103 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 120MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 120mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.394" (10.00mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 240mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 120mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.236" (6.00mm) |
| Current - Max: | 700mA |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.138" T (4.50mm x 3.50mm) |
| Series: | YP |
| Type: | Ceramic |
| Voltage - Max: | 30V |
| Resistance - 25°C (Typ): | 13 Ohms |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 60°C |
Introduce
We can supply YQS8103 , send us a request quote to request YQS8103 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQS8103.The price and lead time for YQS8103 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YQS8103.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






