Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8066 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQS8066 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YQS8066
| Part No | YQS8066 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 128MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 128mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.472" (12.00mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 181mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 128mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Current - Max: | 900mA |
| Size / Dimension: | 0.295" Dia x 0.177" T (7.50mm x 4.50mm) |
| Series: | YM |
| Type: | Ceramic |
| Voltage - Max: | 265V |
| Resistance - 25°C (Typ): | 33 Ohms |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 55°C |
Introduce
We can supply YQS8066 , send us a request quote to request YQS8066 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQS8066.The price and lead time for YQS8066 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YQS8066.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





