Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YM12S05-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YM12S05-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YM12S05-G
| Part No | YM12S05-G |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | DC DC CONVERTER 0.7525-5.5V 28W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 28W |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 5-SMD Module |
| Voltage - Input (Min): | 9.6V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output (Max): | 5A |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7525 ~ 5.5 V 5A 9.6V - 14V Input |
| Efficiency: | 92% |
| Size / Dimension: | 0.80" L x 0.45" W x 0.25" H (20.3mm x 11.4mm x 6.4mm) |
| Voltage - Output 1: | 0.7525 ~ 5.5 V |
| Series: | Y |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Other Names: | 179-2365-2 YM12S05G |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Enable, Active Low |
Introduce
We can supply YM12S05-G , send us a request quote to request YM12S05-G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YM12S05-G.The price and lead time for YM12S05-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YM12S05-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








