Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YM120D200N200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YM120D200N200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YM120D200N200
| Part No | YM120D200N200 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 192MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 192mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Height - Seated (Max): | 0.472" (12.00mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 265mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 192mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Current - Max: | 1.3A |
| Size / Dimension: | 0.374" Dia x 0.177" T (9.50mm x 4.50mm) |
| Series: | YM |
| Type: | Ceramic |
| Other Names: | 235-1082 |
| Voltage - Max: | 265V |
| Resistance - 25°C (Typ): | 20 Ohms |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 55°C |
Introduce
We can supply YM120D200N200 , send us a request quote to request YM120D200N200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YM120D200N200.The price and lead time for YM120D200N200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YM120D200N200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








