Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YM120C60N151 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YM120C60N151 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YM120C60N151
| Part No | YM120C60N151 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 57MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 57mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Height - Seated (Max): | 0.256" (6.50mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 80mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 57mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Current - Max: | 200mA |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia x 0.177" T (4.00mm x 4.50mm) |
| Series: | YM120 |
| Type: | Ceramic |
| Other Names: | 235-1076 |
| Voltage - Max: | 265V |
| Resistance - 25°C (Typ): | 150 Ohms |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 55°C |
Introduce
We can supply YM120C60N151 , send us a request quote to request YM120C60N151 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YM120C60N151.The price and lead time for YM120C60N151 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YM120C60N151.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








