Buy WW1JT2R70 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WW1JT2R70
Part No WW1JT2R70
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Detailed Description:2.7 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Number of Terminations:2
Series:WW
Power (Watts):1W
Resistance:2.7 Ohms
Features:Moisture Resistant
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C