Buy WW1JT120R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WW1JT120R
Part No WW1JT120R
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 120 OHM 1W 5% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Package / Case:Axial
Packaging:Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:120 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Number of Terminations:2
Series:WW
Power (Watts):1W