Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WNCR75FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WNCR75FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WNCR75FE
| Part No | WNCR75FE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 750 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WN |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | OHWNCR75FE OHWNCR75FE-ND |
| Resistance: | 750 mOhms |
| Features: | Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WNCR75FE , send us a request quote to request WNCR75FE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WNCR75FE.The price and lead time for WNCR75FE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WNCR75FE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





