Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WNCR50FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WNCR50FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WNCR50FET
| Part No | WNCR50FET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 500 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WN |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | WNCR50FETR WNCR50FT WNCR50FTR WNCR50FTR-ND |
| Resistance: | 500 mOhms |
| Features: | Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WNCR50FET , send us a request quote to request WNCR50FET pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WNCR50FET.The price and lead time for WNCR50FET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WNCR50FET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






