Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WNCR25FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WNCR25FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WNCR25FE
| Part No | WNCR25FE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.25 OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 250 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WN |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | OHWNCR25FE OHWNCR25FE-ND |
| Resistance: | 250 mOhms |
| Features: | Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WNCR25FE , send us a request quote to request WNCR25FE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WNCR25FE.The price and lead time for WNCR25FE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WNCR25FE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





