Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WHC2K5FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WHC2K5FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WHC2K5FET
| Part No | WHC2K5FET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 2.5K OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2.5 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WH |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | OHWHC2K5FET OHWHC2K5FET-ND |
| Resistance: | 2.5 kOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WHC2K5FET , send us a request quote to request WHC2K5FET pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WHC2K5FET.The price and lead time for WHC2K5FET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WHC2K5FET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





