Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WHC25RFE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WHC25RFE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WHC25RFE
| Part No | WHC25RFE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 25 OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 25 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WH |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | OHWHC25RFE OHWHC25RFE-ND |
| Resistance: | 25 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WHC25RFE , send us a request quote to request WHC25RFE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WHC25RFE.The price and lead time for WHC25RFE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WHC25RFE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





