Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WHC200FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WHC200FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WHC200FET
| Part No | WHC200FET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 200 OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 200 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WH |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | WHC200FCT WHC200FCT-ND WHC200FECT |
| Resistance: | 200 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WHC200FET , send us a request quote to request WHC200FET pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WHC200FET.The price and lead time for WHC200FET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WHC200FET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






