Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WHA250FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WHA250FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WHA250FET
| Part No | WHA250FET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 250 OHM 1/2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 250 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WH |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Other Names: | WHA250FETR WHA250FT WHA250FTR WHA250FTR-ND |
| Resistance: | 250 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WHA250FET , send us a request quote to request WHA250FET pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WHA250FET.The price and lead time for WHA250FET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WHA250FET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






