Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WHA250FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WHA250FE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WHA250FE
| Part No | WHA250FE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 250 OHM 1/2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 250 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WH |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Other Names: | OHWHA250FE OHWHA250FE-ND |
| Resistance: | 250 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WHA250FE , send us a request quote to request WHA250FE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WHA250FE.The price and lead time for WHA250FE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WHA250FE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





