Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WB12T-DA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WB12T-DA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WB12T-DA
| Part No | WB12T-DA |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | 30,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Electrical Life: | 15,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 12.50mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 6A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Rear |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Series: | WB |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Type: | Standard |
| Other Names: | 360-1682 360-1682-ND 360-2399 WB12T-DA-RO WB12T-DA-RO-ND WB12TDA |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply WB12T-DA , send us a request quote to request WB12T-DA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WB12T-DA.The price and lead time for WB12T-DA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WB12T-DA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







