Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WB12L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WB12L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WB12L
| Part No | WB12L |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | 30,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 15,000 Cycles |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 12.50mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 6A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Rear |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear |
| Actuator Type: | Plunger for Cap |
| Series: | WB |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Type: | Standard |
| Other Names: | 360-1423 360-1423-ND WB12L-RO WB12L-RO-ND |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply WB12L , send us a request quote to request WB12L pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WB12L.The price and lead time for WB12L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WB12L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







