Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UFT20140D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UFT20140D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UFT20140D
| Part No | UFT20140D |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE MODULE 400V 100A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Screw Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 400V 100A Screw Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 100A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 70ns |
Introduce
We can supply UFT20140D , send us a request quote to request UFT20140D pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UFT20140D.The price and lead time for UFT20140D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UFT20140D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





