Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UFT20020 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UFT20020 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UFT20020
| Part No | UFT20020 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE MODULE 200V 100A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Screw Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 100A Screw Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 975mV @ 100A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 50ns |
Introduce
We can supply UFT20020 , send us a request quote to request UFT20020 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UFT20020.The price and lead time for UFT20020 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UFT20020.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






