Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UFT20140A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UFT20140A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UFT20140A
| Part No | UFT20140A |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE MODULE 400V 100A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Screw Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Module |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 400V 100A Screw Mount Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 100A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Anode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 70ns |
Introduce
We can supply UFT20140A , send us a request quote to request UFT20140A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UFT20140A.The price and lead time for UFT20140A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UFT20140A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





