Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TWW3JR75E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TWW3JR75E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TWW3JR75E
| Part No | TWW3JR75E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.75 OHM 3W 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 750 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 1.024" (26.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TWW |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 750 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TWW3JR75E , send us a request quote to request TWW3JR75E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TWW3JR75E.The price and lead time for TWW3JR75E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TWW3JR75E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





