Buy TWW3JR75E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TWW3JR75E
Part No TWW3JR75E
Manufacturer Ohmite
Description RES 0.75 OHM 3W 5% RADIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:Radial Lead
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:750 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Number of Terminations:2
Series:TWW
Power (Watts):3W
Resistance:750 mOhms
Features:Flame Proof, Safety
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C