Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TWW3J2R0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TWW3J2R0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TWW3J2R0
| Part No | TWW3J2R0 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 2 OHM 3W 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 2 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 1.024" (26.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TWW |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 2 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TWW3J2R0 , send us a request quote to request TWW3J2R0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TWW3J2R0.The price and lead time for TWW3J2R0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TWW3J2R0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





