Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TWW3JR27E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TWW3JR27E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TWW3JR27E
| Part No | TWW3JR27E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.27 OHM 3W 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 270 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 1.024" (26.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TWW |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 270 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TWW3JR27E , send us a request quote to request TWW3JR27E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TWW3JR27E.The price and lead time for TWW3JR27E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TWW3JR27E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





