Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR50JBXR100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TR50JBXR100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TR50JBXR100
| Part No | TR50JBXR100 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 0.1 OHM 50W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±5% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.52mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TR |
| Power (Watts): | 50W |
| Other Names: | TR 50 0.1 5% B TR-50-0.1J TR-50-0.1J-ND TR50-0.1J TR50-0.1J-ND TR500.1J TR500.1J-ND |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Features: | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TR50JBXR100 , send us a request quote to request TR50JBXR100 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TR50JBXR100.The price and lead time for TR50JBXR100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TR50JBXR100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





