Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR50JBC100R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TR50JBC100R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TR50JBC100R
| Part No | TR50JBC100R |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 100 OHM 50W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 Ohms ±5% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.52mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TR |
| Power (Watts): | 50W |
| Other Names: | TR 50 T2 100 5% B TR-50-T2-100J TR-50-T2-100J-ND TR50-T2-100J TR50-T2-100J-ND TR50T2100J TR50T2100J-ND |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Features: | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TR50JBC100R , send us a request quote to request TR50JBC100R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TR50JBC100R.The price and lead time for TR50JBC100R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TR50JBC100R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





