Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMP86FS49FG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMP86FS49FG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TMP86FS49FG
| Part No | TMP86FS49FG |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 16x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Package / Case: | 64-BQFP |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 64-QFP (14x14) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 56 |
| Speed: | 16MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 870/C TLCS-870/C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 60KB (60K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) |
| Connectivity: | I²C, SIO, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | 870/C |
| Program Memory Size: | 60KB (60K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | TLCS-870/C |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | TMP86 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | PWM, WDT |
Introduce
We can supply TMP86FS49FG , send us a request quote to request TMP86FS49FG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMP86FS49FG.The price and lead time for TMP86FS49FG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TMP86FS49FG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






