Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMCJH3SP0040Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMCJH3SP0040Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TMCJH3SP0040Y
| Part No | TMCJH3SP0040Y |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | 0.579" (14.7mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | 0.035" (0.9mm) |
| Pretravel: | 0.055" (1.4mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | TM |
| Release Force: | 60gf |
| Operating Force: | 150gf |
| Differential Travel: | 0.013" (0.33mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPST-NO |
Introduce
We can supply TMCJH3SP0040Y , send us a request quote to request TMCJH3SP0040Y pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMCJH3SP0040Y.The price and lead time for TMCJH3SP0040Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TMCJH3SP0040Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





