Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMCJF5VP0040W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMCJF5VP0040W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TMCJF5VP0040W
| Part No | TMCJF5VP0040W |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | 0.055" (1.4mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 150gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 1A (AC/DC) |
| Circuit: | SPST-NC |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.579" (14.7mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.035" (0.9mm) |
| Series: | TM |
| Release Force: | 60gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Differential Travel: | 0.013" (0.33mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply TMCJF5VP0040W , send us a request quote to request TMCJF5VP0040W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMCJF5VP0040W.The price and lead time for TMCJF5VP0040W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TMCJF5VP0040W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





