Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMCJG6VA1540C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMCJG6VA1540C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TMCJG6VA1540C
| Part No | TMCJG6VA1540C |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | 0.812" (20.6mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 150,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | 0.065" (1.7mm) |
| Pretravel: | 0.161" (4.1mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | TM |
| Release Force: | 20gf |
| Operating Force: | 80gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 0.030" (0.76mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply TMCJG6VA1540C , send us a request quote to request TMCJG6VA1540C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMCJG6VA1540C.The price and lead time for TMCJG6VA1540C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TMCJG6VA1540C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





