Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH277-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SH277-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SH277-3
| Part No | SH277-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Daburn |
| Description | HEATSHRINK BLK 3IN X 3FT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 3.00' (914.40mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Flexible 3.000" (76.20mm) 4 to 1 Black 3.00' (914.40mm) |
| Shrinkage Ratio: | 4 to 1 |
| Shrink Temperature: | 120°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Series: | SH277 |
| Type: | Tubing, Flexible |
| Recovered Wall Thickness: | 0.059" (1.50mm) |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.750" (19.05mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 3.000" (76.20mm) |
| Features: | Self Extinguishing |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 135°C |
Introduce
We can supply SH277-3 , send us a request quote to request SH277-3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SH277-3.The price and lead time for SH277-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SH277-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





