Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH275-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SH275-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SH275-3
| Part No | SH275-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Daburn |
| Description | HEATSHRINK BLACK 3IN X 100FT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 100.0' (30.5m) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Flexible 3.000" (76.20mm) 2 to 1 Black 100.0' (30.5m) |
| Shrinkage Ratio: | 2 to 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Shrink Temperature: | 90°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Series: | SH275 |
| Type: | Tubing, Flexible |
| Recovered Wall Thickness: | 0.050" (1.27mm) |
| Other Names: | SH2753 W192-100 W192-50 W192-50-ND |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Inner Diameter - Recovered: | 1.500" (38.10mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 3.000" (76.20mm) |
| Features: | Abrasion Resistant, Flame Retardant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 135°C |
Introduce
We can supply SH275-3 , send us a request quote to request SH275-3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SH275-3.The price and lead time for SH275-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SH275-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






