Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH275-3/8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SH275-3/8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SH275-3/8
| Part No | SH275-3/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Daburn |
| Description | HEATSHRK BLK 3/8"X3" 1=50PC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 0.250' (76.20mm, 3.00") |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Black 0.250' (76.20mm, 3.00") |
| Shrinkage Ratio: | 2 to 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shrink Temperature: | 90°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Series: | SH275 |
| Type: | Tubing, Flexible |
| Recovered Wall Thickness: | 0.025" (0.64mm) |
| Other Names: | W186-3R0 |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.187" (4.75mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.375" (9.53mm) |
| Features: | Abrasion Resistant, Flame Retardant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 135°C |
Introduce
We can supply SH275-3/8 , send us a request quote to request SH275-3/8 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SH275-3/8.The price and lead time for SH275-3/8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SH275-3/8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






