Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators > SC632ULTRT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SC632ULTRT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SC632ULTRT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SC632ULTRT
| Part No | SC632ULTRT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | IC REG SWTCHD CAP 5V 275MA 8MLPD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 200kHz |
|---|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
| Package / Case: | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Voltage - Input (Min): | 2.9V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 8-MLPD-UT (2x2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 275mA 8-UFDFN Exposed Pad |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Topology: | Charge Pump |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Series: | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Current - Output: | 275mA |
| Number of Outputs: | 1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply SC632ULTRT , send us a request quote to request SC632ULTRT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SC632ULTRT.The price and lead time for SC632ULTRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SC632ULTRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for SC632ULTRT
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| SC630AULTRT | Semtech | IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8MLPD | RFQ >> | |
| SC630JW | Mallory Sonalert Products | AUDIO PIEZO IND 6-30V PNL MNT | RFQ >> | |
| SC630JWR | Mallory Sonalert Products | AUDIO PIEZO IND 9-30V PNL MNT | RFQ >> | |
| SC630ULTRT | Semtech | IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8MLPD | RFQ >> | |
| SC631ULTRT | Semtech | IC REG SWITCHD CAP 4.4V 8MLPD | RFQ >> | |
| SC632AULTRT | Semtech | IC REG SWTCHD CAP 5V 275MA 8MLPD | RFQ >> | |
| SC632ULTRT | Semtech | IC REG SWTCHD CAP 5V 275MA 8MLPD | RFQ >> | |
| SC633ULTRT | Semtech | IC REG SWITCHD CAP 5.3V 8MLPD | RFQ >> | |
| SC63CB-100 | Bel | FIXED IND 10UH 2.56A 50 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-101 | Bel | FIXED IND 100UH 860MA 496 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-120 | Bel | FIXED IND 12UH 2.43A 65 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-150 | Bel | FIXED IND 15UH 2.18A 80 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-151 | Bel | FIXED IND 150UH 770MA 691 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-180 | Bel | FIXED IND 18UH 2.07A 85 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-220 | Bel | FIXED IND 22UH 1.75A 110 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-270 | Bel | FIXED IND 27UH 1.67A 146 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-2R0 | Bel | FIXED IND 2UH 4A 20 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-2R7 | Bel | FIXED IND 2.7UH 3.6A 23 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-330 | Bel | FIXED IND 33UH 1.5A 169 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-390 | Bel | FIXED IND 39UH 1.42A 198 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-3R3 | Bel | FIXED IND 3.3UH 3.24A 27 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-470 | Bel | FIXED IND 47UH 1.34A 218 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-4R7 | Bel | FIXED IND 4.7UH 3.1A 33 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-560 | Bel | FIXED IND 56UH 1.2A 268 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63CB-680 | Bel | FIXED IND 68UH 1.02A 333 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-6R2 | Bel | FIXED IND 6.2UH 2.85A 39 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-820 | Bel | FIXED IND 82UH 910MA 436 MOHM | RFQ >> | |
| SC63CB-8R2 | Bel | FIXED IND 8.2UH 2.7A 45 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-100 | Bel | FIXED IND 10UH 2.91A 62 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-101 | Bel | FIXED IND 100UH 800MA 519 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-120 | Bel | FIXED IND 12UH 2.3A 66 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-150 | Bel | FIXED IND 15UH 2.22A 79 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-151 | Bel | FIXED IND 150UH 600MA 778 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-180 | Bel | FIXED IND 18UH 1.99A 100 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-1R0 | Bel | FIXED IND 1UH 4.8A 14 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-1R5 | Bel | FIXED IND 1.5UH 4.6A 16 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-220 | Bel | FIXED IND 22UH 1.5A 119 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-270 | Bel | FIXED IND 27UH 1.42A 150 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-2R2 | Bel | FIXED IND 2.2UH 4.37A 20 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-330 | Bel | FIXED IND 33UH 1.35A 175 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-390 | Bel | FIXED IND 39UH 1.21A 188 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-3R6 | Bel | FIXED IND 3.6UH 4.15A 27 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-470 | Bel | FIXED IND 47UH 1.14A 235 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-4R7 | Bel | FIXED IND 4.7UH 3.8A 34 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SC63LCB-560 | Bel | FIXED IND 56UH 1.02A 275 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-680 | Bel | FIXED IND 68UH 920MA 338 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-6R2 | Bel | FIXED IND 6.2UH 3.42A 40 MOHM | RFQ >> | |
| SC63LCB-820 | Bel | FIXED IND 82UH 890MA 413 MOHM | RFQ >> |





