Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR02J3R3TB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RR02J3R3TB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RR02J3R3TB
| Part No | RR02J3R3TB |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 3.30 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 3.3 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RR, Neohm |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | 2-1879352-5 2-1879352-5-ND A138326TB A138326TR A138326TR-ND RR02J3R3TB-ND |
| Resistance: | 3.3 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 235°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RR02J3R3TB , send us a request quote to request RR02J3R3TB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RR02J3R3TB.The price and lead time for RR02J3R3TB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RR02J3R3TB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






