Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR02J16KTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RR02J16KTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RR02J16KTB
| Part No | RR02J16KTB |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 16.0K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 16 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RR, Neohm |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | 1-1879353-5 1-1879353-5-ND A138272TB A138272TR A138272TR-ND RR02J16KTB-ND |
| Resistance: | 16 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 235°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RR02J16KTB , send us a request quote to request RR02J16KTB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RR02J16KTB.The price and lead time for RR02J16KTB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RR02J16KTB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






