Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR02F249RTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RR02F249RTB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RR02F249RTB
| Part No | RR02F249RTB |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 249 OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 249 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | RR, Neohm |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | A131611CT |
| Resistance: | 249 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 235°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply RR02F249RTB , send us a request quote to request RR02F249RTB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RR02F249RTB.The price and lead time for RR02F249RTB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RR02F249RTB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





