Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ROX5SJ51K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ROX5SJ51K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ROX5SJ51K
| Part No | ROX5SJ51K |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 51.0K OHM 5W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 51 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±350ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia x 0.984" L (8.00mm x 25.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | ROX, Neohm |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | 1-1625893-0 1-1625893-0-ND A138103TB ROX5SJ51K-ND |
| Resistance: | 51 kOhms |
| Features: | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Oxide Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply ROX5SJ51K , send us a request quote to request ROX5SJ51K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ROX5SJ51K.The price and lead time for ROX5SJ51K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ROX5SJ51K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





