Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ROX5SJ120R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ROX5SJ120R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ROX5SJ120R
| Part No | ROX5SJ120R |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 120 OHM 5W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 120 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±350ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia x 0.984" L (8.00mm x 25.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | ROX, Neohm |
| Power (Watts): | 5W |
| Other Names: | 1-1625893-7 A137276 ROX5SJ120R-ND |
| Resistance: | 120 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Oxide Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply ROX5SJ120R , send us a request quote to request ROX5SJ120R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ROX5SJ120R.The price and lead time for ROX5SJ120R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ROX5SJ120R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





