Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RA1066ASX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RA1066ASX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RA1066ASX
| Part No | RA1066ASX |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH ROCKER SPST 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 25,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Rocker Switch SPST 10A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Concave (Curved) |
| Switch Function: | On-Off |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 19.20mm x 13.00mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Marking: | No Marking |
| Series: | RA1066 |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Circuit: | SPST |
Introduce
We can supply RA1066ASX , send us a request quote to request RA1066ASX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RA1066ASX.The price and lead time for RA1066ASX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RA1066ASX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





