Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RA1066AFC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RA1066AFC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RA1066AFC
| Part No | RA1066AFC |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH ROCKER SPST 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | 25,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 19.20mm x 13.00mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Marking: | On - Off, Vertical |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Circuit: | SPST |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Rocker Switch SPST 10A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Concave (Curved) |
| Series: | RA1066 |
| Other Names: | EG1500 P300003 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply RA1066AFC , send us a request quote to request RA1066AFC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RA1066AFC.The price and lead time for RA1066AFC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RA1066AFC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






