Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OVLGY0C9B9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OVLGY0C9B9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OVLGY0C9B9
| Part No | OVLGY0C9B9 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | LED YELLOW CLEAR 5MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 5mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 8.90mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 8° |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 14000mcd |
| Wavelength - Dominant: | 589nm |
| Detailed Description: | Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Yellow |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.10mm |
| Other Names: | 365-1190 |
| Wavelength - Peak: | - |
Introduce
We can supply OVLGY0C9B9 , send us a request quote to request OVLGY0C9B9 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OVLGY0C9B9.The price and lead time for OVLGY0C9B9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OVLGY0C9B9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





