Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OVLGJ0C3B9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OVLGJ0C3B9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OVLGJ0C3B9
| Part No | OVLGJ0C3B9 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | LED GREEN CLEAR 5MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 5mm |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 2300mcd |
| Wavelength - Dominant: | 573nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green 573nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Green |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Height (Max): | 8.90mm |
| Other Names: | 365-1187 |
| Wavelength - Peak: | 575nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 6° |
Introduce
We can supply OVLGJ0C3B9 , send us a request quote to request OVLGJ0C3B9 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OVLGJ0C3B9.The price and lead time for OVLGJ0C3B9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OVLGJ0C3B9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





