Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OVLGO0C8B9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OVLGO0C8B9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OVLGO0C8B9
| Part No | OVLGO0C8B9 |
|---|---|
| Manufacturer | Optek Technology / TT Electronics |
| Description | LED ORANGE CLEAR 5MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 5mm |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 16000mcd |
| Wavelength - Dominant: | 615nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Orange 615nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Orange |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Height (Max): | 8.90mm |
| Other Names: | 365-1188 |
| Wavelength - Peak: | 621nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 6° |
Introduce
We can supply OVLGO0C8B9 , send us a request quote to request OVLGO0C8B9 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OVLGO0C8B9.The price and lead time for OVLGO0C8B9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OVLGO0C8B9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





