Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRVUS230VT3G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NRVUS230VT3G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NRVUS230VT3G
| Part No | NRVUS230VT3G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 300V 2A SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SMB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 300V 2A Surface Mount SMB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 300V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 300V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 65ns |
Introduce
We can supply NRVUS230VT3G , send us a request quote to request NRVUS230VT3G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NRVUS230VT3G.The price and lead time for NRVUS230VT3G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NRVUS230VT3G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





