Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MR075A273GAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MR075A273GAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MR075A273GAA
| Part No | MR075A273GAA |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP CER 0.027UF 50V NP0 RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Tolerance: | ±2% |
| Package / Case: | Radial |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 0.027µF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
| Lead Style: | Straight |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Height - Seated (Max): | 0.490" (12.44mm) |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.400" (10.16mm) |
| Size / Dimension: | 0.490" L x 0.140" W (12.44mm x 3.55mm) |
| Series: | Ceralam® MR |
| Capacitance: | 0.027µF |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply MR075A273GAA , send us a request quote to request MR075A273GAA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MR075A273GAA.The price and lead time for MR075A273GAA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MR075A273GAA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






