Buy MPR20C4K7J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPR20C4K7J
Part No MPR20C4K7J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 4.7K OHM 20W 5% TO220
Data sheet
Tolerance:±5%
Detailed Description:4.7 kOhms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Flame Proof, Non-Inductive, Safety Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Number of Terminations:2
Series:MPR, CGS
Power (Watts):20W
Resistance:4.7 kOhms
Features:Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C