Buy MPR20A2R7J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPR20A2R7J
Part No MPR20A2R7J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 2.7 OHM 20W 5% TO220
Data sheet
Tolerance:±5%
Package / Case:TO-220-2
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:TO-220-2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:2.7 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Flame Proof, Non-Inductive, Safety Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Number of Terminations:2
Series:MPR, CGS
Power (Watts):20W
Other Names:3-1623809-4 3-1623809-4-ND
Resistance:2.7 Ohms
Features:Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C