Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPR20C220RJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPR20C220RJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPR20C220RJ
| Part No | MPR20C220RJ |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 220 OHM 20W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 220 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Flame Proof, Non-Inductive, Safety Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.748" (19.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | MPR, CGS |
| Power (Watts): | 20W |
| Other Names: | 1-1623809-2 1-1623809-2-ND 116238092 A105521 |
| Resistance: | 220 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Non-Inductive, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply MPR20C220RJ , send us a request quote to request MPR20C220RJ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPR20C220RJ.The price and lead time for MPR20C220RJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MPR20C220RJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





